خانه / اخبار / تقویت مهارت گوش‌دادن در کودکان

تقویت مهارت گوش‌دادن در کودکان

شاید تصور کنید که گوش دادن یک مهارت خودکار است؛ اما باید توجه داشت آن چه خودکار است، شنیدن است نه گوش دادن!

شنیدن یک واکنش کاملاً مکانیکی به صداهای جهان اطراف است.
زمانی که صدایی منتشر می شود امواج آن به لاله گوش منتقل می شود و سپس راه خود را از طریق پرده گوش و گوش میانی و گوش داخلی ادامه می دهد.
گوش دادن اما، یک فرایند پردازش ارادی است؛ در واقع در گوش دادن، اراده می کنید که یک صدای خاص را بشنوید و آن را در مغز خود پردازش و تحلیل کنید و به آن پاسخ دهید. در هر زمان صداهای زیادی اطراف شما هستند؛ شما همه آنها را می شنوید، اما به همه آنها گوش نمی دهید. گوش دادن مؤثر یک مهارت بسیار مهم است، که باید در کودکانمان تقویت کنیم تا از طریق اطلاعاتی که کسب می کند بتواند به توسعه خویش بپردازد. با تقویت مهارت گوش دادن، اطمینان حاصل می کنیم که کودک در مراحل بعدی زندگی از جمله تحصیل و کار در زندگی اجتماعی موفق تر خواهد بود.
اگر دختر یا پسر شما یاد بگیرد که خوب گوش کند، قادر است اطلاعات را بهتر جمع آوری، تحلیل و بازیابی کند؛ مهارت های زبانی و ارتباطی او تقویت می شود و به دنبال آن او می تواند به روشنی ایده ها و افکارش را بیان کند و با دیگران در میان بگذارد.
این نتایج موجب درگیری فعال کودک در فرایند یادگیری و تحکیم دانش جدید در او می شود. از لحاظ اجتماعی، او ارتباطات قوی تری را با دیگران شکل می دهد؛ از طریق خوب گوش دادن به دیگران، کودک در می یابد که همدلی با آنان، حمایت آنان و مدیریت رفتار با آنان کار بسیار راحتی است. این ارتباط خوب با دیگران به نوبه خود اعتماد به نفس و عزت نفس کودک را افزایش می دهد؛ چرا که کودک احساس می کند موجود ارزشمندی است؛ بدین طریق او از فعالیت های اجتماعی و درگیری بیشتر در آنها لذت می برد.
انجام بازی هایی که در آنها صدا وجود دارد می تواند کمک کند که کودک شما “صدا” را با “معنا” ارتباط دهد. می توانید از آهنگ ها و بازی های دارای ریتم استفاده کنید. می توانید با پخش صداهای مختلف مثلا صدای حیوانات، صدای آب، صدای باد و مانند آن کودک خود را ترغیب به گوش دادن با دقت به صداها کنید. بازی های کلامی مانند مسابقه بیست سؤالی به کودک کمک می کند بر آنچه گفته می شود تمرکز کند؛ اطلاعات لازم را از این گفته ها استخراج کند و بر اساس آن اطلاعات جدیدی را ارئه دهد. همچنین از طریق چنین بازی هایی مسیرهای عصبی در مغز که مرتبط با حافظه هستند تقویت می شود. از آنجا که کودک بسیاری از چیزها از جمله خوب گوش دادن را از بزرگسالان تقلید می کند، زمانی که صحبت می کند خوب به او توجه کنید؛ تماس چشمی تان را با او قطع نکنید؛ با وقتی مشغول صحبت است با کلمات و حرکات چهره مانند آها، خب و … نشان دهید که حرف هایش را گوش می دهید. با همین کلمات او را ترغیب می کنید که اطلاعات بیشتری ارائه دهد. حتی می توانید کلمات اشتباهش را اصلاح کنید. زمانی که متوجه حرفش نمی شوید از او بخواهید تکرار کنید. وقتی با او صحبت می کنید به یاد داشته باشید که شاید نتواند چند دستورالعمل را در یک زمان اجرا کند. از کارهای ساده شروع کنید و کم کم پیچیدگی را بیشتر کنید. داستانی برای کودک بخوانید و در هر بخش بخواهید بگوید تا آن بخش داستان چه اتفاقی افتاده است.
بعد از اتمام داستان می توانید از او بپرسید کدام شخصیت یا بخش داستان را بیشتر دوست داشت و می توانید بخواهید درباره آن صحبت کند.

 

منبع: 

همچنین ببینید

کلاس بازیگری

برگزاری دوره های بازیگری در مجتمع تبیان و آماده سازی دانش آموزان برای تئاتر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.