چهارمین جشن فصل پرواز در شامگاه پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۵ با برنامه‌هایی فوق‌العاده در حالی برگزار شد که همچنان بحث ظهور پدیده‌های امسال نَقل هر محفلی است. جشنی که بارندگی شدید تهران هم نتوانست مانع حضور با شکوه مردم شود.
اول بهمن ماه ۱۳۹۵ بود که در آیینی استاد شهرستانی رسماً به عنوان دبیر چهارمین جشن فصل پرواز معرفی شد. خبری که از همان ابتدا توقعات را بالا برد. کار زمانی به اوج خود رسید که استاد شهرستانی در اولین مصاحبه با خبرنگاران فانوس بیان داشت: “امسال پدیده‌ها را خواهید دید!” همین جمله کافی بود تا شوری مثال‌زدنی در بین دانش‌آموزان به جریان بیفتد و انصافاً جشنی متفاوت حاصل کار بود.
با فرا رسیدن ۱۲ بهمن و آغاز دهه فجر دانش‌آموزان در قالب گروه‌هایی که با توجه به صلاحدید اساتید شکل گرفته بودند، فعالیت خود را به صورت جدی‌تری در پیش گرفتند.

در فاصله 3 روز مانده به جشن، شور و حرارت به قدری بالا بود که دانش‌آموزان تا چندین ساعت پس از تعطیلی در مدرسه می‌ماندند و کارهای غرفه‌های خود را پیش می‌بردند.


بالاخره انتظارها به پایان رسید و در شامگاه پنجشنبه ۲۱ بهمن به طور رسمی جشن فصل پرواز آغاز گردید.
ابتدا دانش‌آموزان نماز جماعت را برگزار نموده، سپس دکتر درخشان ضمن دیدار با شورای اجرایی فصل پرواز آخرین تذکرات را تبیین کردند.


میهمانان پس از ورود با هدایت گروه های دانش‌آموزی وارد ورزشگاهِ واقع در ضلع جنوبی مجتمع می‌شدند. در این قسمت برنامه‌های متنوعی برای حضار در نظر گرفته شده بود. از غرفه‌های “صنایع دستی و اسلیمی” گرفته تا غرفه “صنایع غذایی سنتی” و همچنین “هنرهای تجسمی ملی” که همه حضار را به تحسین واداشته بود. همچنین در ضلع شمالی ورزشگاه کلیپ‌های ناب انقلابی با همت دانش‌آموزان آماده و ارائه می‌گردید.


پذیرایی لبو هم که جزئی جدایی ناپذیر از جشن‌های فصل پرواز است، امسال هم در زیر باران صفایی بیشتر ایجاد کرده بود.


پس از مدتی با اعلام مسئولین غرفه‌های مرکزی و با هدایت آن‌ها میهمانان به سمت غرفه‌های سه‌گانه هدایت شدند. هر ۱۵ دقیقه یک بار غرفه‌ها اکران داشتند که با توجه به استقبال مردم و صلاحدید دبیر جشن فصل پرواز، اکران های سه غرفه تمدید گردید.
می توان به جد گفت امسال، سال ظهور پدیده ها بود چرا که بازی‌های فوق العاده دانش آموزان پایه هشتم و نهم در غرفه اول تحسین همگان را برانگیخت. این استقبال تا جایی بود که مسئولین به اکران این نمایش به صورت همزمان در دو غرفه جداگانه مبادرت کردند.


میهمانان پس از حال و هوای طنزی که در غرفه اول شاهد بودند وارد غرفه دوم شدند. کسی فکر نمی‌کرد تا این حد کلیپ‌های نمایشی این غرفه تأثیر گذار باشد. کلیپ‌هایی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ تا سال‌های اخیر را به زیبایی تصویر کشید. کار به جایی رسید که میهمانان با دیدن فیلم لحظات حضور امام خمینی (ره) در میهن در بهمن ۵۷ خوشحال شده و با اشک مردم در رحلت امام می گریستند. اوج کارِ غرفه زمانی بود که مردم پس از دیدن فیلم رشادت های مدافعین حرم در سوریه و هم نوا با مداح اهل بیت (علیهم‌السلام) سید رضا نریمانی زمزمه می کردند: ” منم باید برم …”


اما غرفه سوم شاهکاری بی‌نظیر بود. تاکنون همچین نمایشی با چنین ایده‌ای دیده نشده بود. همگان دریافتند که تمام غرفه‌ها زنجیروار پیام‌ها را منتقل کردند تا در غرفه سوم به بار بنشیند. اگر نبود اجراهای فوق العاده‌ی غرفه اول و کلیپ های خیره کننده‌ی غرفه‌ی دوم، شاهکار غرفه‌ی سوم به چشم نمی‌آمد. در این غرفه میهمانان در ماجرایی بی‌نظیر با زمانی موجه شدند که حضرت حجت (عج الله تعالی فرجه‌الشریف) ظهور کرده‌اند و در کشاکش اتفاقات پس از ظهور حضرت، با ماجرایی ناب همراه شدند. ماجراهایی که در بستر فرودگاه رخ می‌داد و به تبیین آمادگی شیعیان در زمان ظهور می‌پرداخت و با عنایت حضرت به محبین‌شان به اتمام می‌رسید. شور این غرفه هم به حدی بود که بارها اشک میهامانان جاری گشت و زمزمه‌ای بر لب‌ها نشاند: ” اللهم ارنا الطلعه الرشیده …” استقبال از این غرفه هم به حدی بود که راهروی منتهی به غرفه مملو از جمعیت بود و در چند اکران تعدادی از میهمانان به صورت ایستاده تماشاگر بودند.


امسال هم سیستم نظرسنجی سه ترازه از بخش‌های تحلیلی جشن بود که مسئولین را متوجه نقایص احتمالی کند.
اما مراسم نورافشانی بخش ثابت جشن فصل پرواز بود که با وجود بارندگی شدید با اصرار مردم برگزار گردید. بانگ الله اکبر نیز وحدت خاصی به فضای مجتمع بخشید.


در پایان هدایایی با قرعه کشی به میهمانان خرید‌کننده از غرفه‌های فروش اهدا گردید.
یادبودی زیبا هم که مزین به لوگوی جشن فصل پرواز بود بین حضار توزیع گردید.


کارشناسان معتقدند جشن امسال فصل پرواز چنان توقعات را بالا برده که کار را برای سال های بعد سخت کرده است. به راستی سال بعد، چه برنامه هایی در راه است؟