خانه / اخبار / بیش فعالی (قسمت دوم)

بیش فعالی (قسمت دوم)

موضوع: تربیتی، آموزشی

این اختلال دارای سه علامت عمده است که شامل پرفعالیتی و پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز، بروز اعمال ناگهانی وغیر قابل پیش بینی می‌باشد.

بیش فعالی دارای سه نوع است:

3_core_symptoms

در نوع اول کودک فقط مشکل در نگهداری توجه و تمرکز دارد. در نوع دوم فقط پرتحرکی و بیش فعالی دیده می شود و بالاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک بوده و هم مشکل توجه و تمرکز دارد.

این اختلال در ۵درصد دانش آموزان دبستانی دیده می‌شود و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است وبیشتر در پسران اول خانواده دیده می شود معمولا اختلال از ۳ سالگی به بعد تشخیص داده می‌شود. کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اغلب پر تحرّک بوده و دست‌ها و پاهای خود را زیاد حرکت می‌دهند. کم خواب و کم غذا بوده و زیاد گریه می‌کنند و ژس‌العمل نشان می دهند.

از نظر سبب شناسی عامل اصلی ناشناخته است اما فاکتورهای متعدد ژنتیک ، رشدی، صدمات مغزی، عوامل عصبی شیمیایی، فاکتورهای عصبی فیزیولوژیکی و عوامل اجتماعی روانشناختی را موثر می‌دانند. قبلاً نقش رژیم‌های‌غذایی حاوی مواد رنگی خوراکی، مواد نگهدارنده که به مواد غذایی اضافه می شوند و شکر را موثر می دانستند که در حال حاضر از نظر علمی ثابت نشده است. اما بطور تجربی دیده می شود دانش آموزانی که از این نوع مواد غذایی به وفور استفاده می‌کنند پرتحرک‌تر هستند. در مورد عوامل ژنتیک ذکر این مورد لازم است که در صورت ابتلا یکی از فرزندان خانواده به این اختلال شانس بروز آن در خواهران و برادران کودک دوبرابر می‌گردد. 

 اما اختلال بیش فعالی / کمبود توجه و تمرکز چه علائمی دارد؟

 1. دانش آموز غالباً با دستهایش بازی میکند ودر جایش میلولد.
 2. دانش آموز معمولاً کلاس را ترک می‌کند.
 3. غالباً می‌دود یا می‌پرد.
 4. غالباً بازی می‌کند یا فعالیت‌هایش پر سرو صداست.
 5. به نظر می‌رسد دانش‌آموز همیشه در حال حرکت است.
 6. چنین دانش آموزی معمولاً زیاد صحبت می‌کند.

 

و اما علائم مربوط به اختلال توجه و تمرکز :

 1. دانش‌آموز از توجه به جزییات ناتوان است.
 2. در نگهداری توجه هنگام فعالیّت و بازی مشکل دارد.
 3. هنگام صحبت مستقیم با او، به نظر می‌رسد که گوش نمی‌دهد.
 4. اغلب قادر به پیگیری دستورات و یا اتمام کارها نمی باشد.
 5. اغلب وسایل خود را گم می‌کند (وسایل مدرسه و اسباب بازی).
 6. فراموشکار است.
 7. از عوامل دیگری چون دخالت در صحبت ها یا کار دیگران، پراندن جواب قبل از اتمام سؤال در کلاس بی‌صبری برای منتظر نوبت ماندن مثلا در بازی را می‌توان نام برد.

به هر حال دانش‌آموزی که تعداد زیادی از این علائم را دارا است حتماً باید از نظر وجود این اختلال مورد بررسی قرار گیرد. این دانش‌آموز با ورود به مدرسه بیشتر مسئله‌دار می‌گردند چون دانش‌آموزان پرتحرک برای نشستن سر کلاس مشکل دارند. به عناوین مختلف سرجای خود می‌لولند و با همکلاسی‌های خود صحبت می‌کنند و یا درخواست مکرر برای بیرون رفتن از کلاس دارند. معلمان هم بیشتر این بچه‌ها رو بازی گوش خوانده و معتقدند نظم کلاس را برهم می‌زنند. در حالی که این دانش آموزان بیشتر از یک ساعت تا یک ساعت و نیم تحمل نشستن سر کلاس را ندارند و پس از شناخت این دانش آموزان باید به آنان اجازه داد هر پانزده دقیقه الی سی دقیقه چند دقیقه از کلاس خارج شوند.

از مشکلات دیگر این دانش آموزان در مدارس، عدم توجه و تمرکز است و به نظر می‌رسد دانش‌آموز به صحبت‌های معلمش گوش نمی‌دهدکه معلمین تحت عنوان حواس پرتی و بی‌دقتی از اون یاد می‌کنند. این دانش‌آموزان معمولاً به علّت شلوغی و برهم زدن نظم کلاس اخراج می‌شوند و هم در مدرسه و هم در منزل مورد تحقیر و سرزنش قرار می‌گیرند.

در خانه نیز به علّت پر تحرکی، دست زدن به اعمال خطرناک، وتجربه مکرر اعمال خطر آفرین مثل رها کردن دست والدین در وسط خیابان، پریدن از مکان‌های بلند، بازی با کبریت و آتش افروزی و….. تنبیه می شوند. والدین با این کودکان بد رفتاری می‌کنند گاه آنها را تحقیر زیاد و یا کتک می‌زنند و چون معمولاً کارها را نیمه کاره رها می‌کنند مورد مقایسه با خواهران و برادران خود قرار می‌گیرند که همه اینها موجب کاهش حس اعتمادبه‌نفس و احترام به خود، در این دانش‌آموزان می شود و زمینه بروز افسردگی در تعدادی از دانش آموزان می گردد.

از مسایل دیگر ، اختلال یادگیریست که شامل موارد اشکال در روخوانی، اختلال در یادگیری ریاضیات و در نوشتن است. اختلال یادگیری در درصدی از دانش‌آموزان به بیش‌فعالیِ‌‌کمبود توجه و تمرکز مشاهده می‌شود. از نظر تشخیص باید علائم ذکر شده در حداقل دو محیط خانه و مدرسه وجود داشته باشد. زیرا اگر این اختلالات فقط در منزل باشداحتمال می‌رود دانش‌آموز دچار اختلال رفتاری ناشی از عدم کنترل کافی و مؤثر والدین می‌باشند.

همچنین ببینید

کلاس بازیگری

برگزاری دوره های بازیگری در مجتمع تبیان و آماده سازی دانش آموزان برای تئاتر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.