خانه / اخبار / سفر به ایران در قرن هفدهم

سفر به ایران در قرن هفدهم

[سفر به ایران در قرن هفدهم]، فردریک ژاکن، مترجم: سعیده بوغیری، نشر البرز

برشی از کتاب:

فردریک ژاکن دکترای تاریخ خود را از دانشگاه سوربن پاریس دریافت کرده و اکنون به تدریس و پژوهش در همین رشته مشغول است. از نظر پژوهشگران فرانسوی،«سفر به ایران در قرن هفدهم»، اثری غنی و به‌راستی منحصربه‌فرد است که امکان کشف سرزمین پارس در برهه‌ای کلیدی از تاریخ این کشور را برای خوانندگان و پژوهشگران فراهم می‌کند؛ زیرا با تأمل و سنجشی درباره سایر سفرنامه‌های نوشته‌شده تا آن زمان، همچون آینه‌ای برای دیدن و اندیشه درباره خویشتن نوشته شده است.
این اثر، در‌واقع تلاش یک تاریخ‌نگار مدرن‌گرا برای بازنگری بعضی سفرنامه‌های متعلق به شاهدان عینی آن زمان است. شاهدانی که به پیشه‌های گوناگون اشتغال داشتند: سفیر، گیاه‌شناس، تاجر یا فقط یک ماجراجوی ساده.

در واقع به خوانندگان خود بیش از هرچیز، امکان درک فضایی جدید را می دهد: سرزمین پارس و غنای اقتصادی، جغرافیایی و تاریخی و نیز گوناگونی اجتماعی آن در بازه‌ای حساس از تاریخ این کشور که از پایان حکومت شاه‌عباس صفوی تا شاه‌سلطان حسین را دربرمی‌گیرد. به خصوص، نزدیکی نگاه گردشگران اروپایی را به نمایش می‌گذارد که خود را در میان دنیایی می‌دیدند که تا آن زمان برایشان هنوز چندان شناخته شده نبود، زمانی که نه تنها اروپا خود را مرکز دنیا می‌دانست، بلکه انگلستان و پرتغال بر سر برتری سیاسی و اقتصادی در سوحل خلیج فارس به نزاع مشغول بودند…

همچنین ببینید

کلاس بازیگری

برگزاری دوره های بازیگری در مجتمع تبیان و آماده سازی دانش آموزان برای تئاتر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.