خانه / اردو ها / دیدار با آیت الله سید جواد شهرستانی (داماد و نماینده آیت الله سیستانی در ایران)

دیدار با آیت الله سید جواد شهرستانی (داماد و نماینده آیت الله سیستانی در ایران)

با فرارسیدن ایام ولادت حضرت زهرا (س) ، مجتمع آموزشی تبیان برنامه ی زیارت  حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران را در دستور کار قرار داد . در این اردوی ۲ روزه دانش آموزان ضمن قرار گرفتن در یک محیط ملکوتی در اماکن متبرکه ، به دیدار علما شتافتند . دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی (داماد و نماینده آیت الله سیستانی در ایران) از جمله ی این دیدار ها بود. همچنین دانش آموزان از  موزه ی امام علی (ع) بازدید کردند . در این موزه هدایای حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی نگهداری می شود .

سپس مدیریت ،اساتید و دانش آموزان مجتمع آموزشی تبیان به خدمت معظم له رسیدند . در ابتدای این دیدار دکتر درخشان مدیریت محترم مجتمع آموزشی تبیان خلاصه ای از عملکرد و فعالیت های مجتمع را بیان نمود و سپس حجت الاسلام و المسلمین سید جواد شهرستانی در بیانات کوتاهی ارشادات خود را تبیین فرمودند .متن کامل صحبت های معظم له به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

خیلی خوش آمدید، محبت کردید.

همان طور که اشاره کردید ما آینده ی این کشور را به این بچه ها که هر کدام یکی از چهره های آینده کشور هستند سپردیم. آینده کشوری که هم تعهد می خواهد هم تخصص می خواهد و هم مدیریت، ما اینها را باید داشته باشیم. متاسفانه ما یک مقدار از کارهایمان بلکه خیلی از کارهایمان اگر بخواهیم بررسی کنیم ، تنگ نظر هستیم و همیشه معتقد هستیم که اگر میخواهیم کاری را انجام بدهیم بقیه نباید باشند. این قانون در جامعه ی ما هست، و این یکی از اشتباهاتی است که ما انجام می دهیم و ضررش را خودمان می بینیم. من اگر شما را داشته باشم، به شما احترام قائل بشوم،  به رای شما احترام کنم، مسلما کلی به نفع خودم خواهد شد.

ببینید در انسان ها اختلاف نظر همیشه هست، من یک نظری دارم شما یک نظری دارید پدرتان یک نظری دارد اخویتان یک نظری دارد، این اختلاف نظر ها سبب تنش و درگیری نمی شود. دلم می خواهد آقایان متوجه باشند و بدانند که آینده ی جامعه دست همین هاست. الان مسئولین کشور چه کسانی هستند؟ همان کسانی  هستند که سی سال قبل، بیست سال قبل در حد آقایان بودند، اما موفق شدند ، برنامه ریزی کردند ، تشخیص دادند و به نتیجه رسیدند. ما درکارهایمان طوری باید حرکت کنیم که در عین حالی که تعهد داشته باشیم، تخصصی داشته باشیم، مدیریت داشته باشیم. به کارهای خودمان به صورت سیستماتیک عمل کنیم. ما خیلی از کارها رو میتوانیم به نتیجه برسانیم، اما با سوء مدیریت به جایی نمیرسیم. من مثال های مختلفی میتوانم به شما بگویم در ورزش و صنعت سینما و مسائل سیاسی که از ما ممکن است خیلی جلوتر باشید. من به این دوستان جوان خودم که میرسم این را میگویم که همان شناگر رومانیایی که در این دوره آخر در المپیک ، بیست و سومین مدال خودش را آورد که ۱۸ تای آن مدال طلا بود، از کجا آمد او را از چهار سالگی گرفتند و تربیتش کردند ، چون ده سال روی او کار شده بود، این همه مدال ژیمناستیک هم برای کشورش به ثمرآورد. ببینید اگر حرکت ما و کار ما در یک سیستمِ برنامه ریزی شده باشد ، به همه ی این ها می رسد، مگر آن ها از ما بالاتر هستند ؟ بر عکس ، من معتقدم که این همت و این نیروی ایرانی خیلی بیشتر از آن نیروی غربی است و پیشرفتش هم بهتراست . اما حرکتمان مدیریتش ضعیف است، کارمان در حدی نیست که طوری حرکت کنیم که به نتیجه برسیم، فلان تیم فوتبال که نتیجه نمی گیرد، امروز یک مدیر دارد فردا مدیری دیگر! امروز یک تاکتیک دارد فردا  روشی دیگر. یادم می آید  در سال های قبل انگلیسی ها ۲-۴-۴ بازی می کردند و آلمان ۳-۳-۴ بازی می کردند ؛ این ها هرکدام به مکتب خودشان معتقد بودند. این خودش اثر داشت. آن ها اصالت خودشان را دارند. شما ببینید در صنعت سینما که الان حرف اول را میزند، هالیوود به چه مناسبتی آنقدر پیشرفت کرد، یهودی ها به چه مناسبتی به این درجه رسیدند؟ چه بود؟ چطور شد؟ و من فهرست وار میگویم برای اینکه نتیجه بگیریم. ما بهترین ها را داریم. امثال مجید مجیدی ها ، درویش ها، طالب زاده ها و… داریم . همین آقای مجید مجیدی من را دعوت کرد در قصه ی فیلم محمد امین (ص) ، دیدم که خیلی خوب بود، برنامه ریزی کرده بودند و واقعا هم موفق بودند.

ما می توانیم در خیلی از مسائلِ جهانی شرکت کنیم مثل اسکار . امثال اصغر فرهادی ها می روند و نتیجه می گیرند. منتها متاسفانه یکی از مشکلات ما این است که حریم یک دیگر را حفظ نمی کنیم، خطی برخورد می کنیم، زود می گوییم این فلان خط است. این شمالی است این جنوبی . اینها مهم نیست، مهم این است که در فکر کشور باشیم. فکر این نباشیم که خطی برخورد کنیم کاری انجام بدیم که بدانیم برای آینده ی کشورمان بهتر است. یک مدیریتی که آینده ی کشور را بهتر پیش ببرد. در مسائل سیاسی و دیگر مسائل هم هست که من نمیخواهم وارد بشوم. اما من دلم می خواهد که این جوانان عزیز طوری در فکر باشند که برای آینده ی خودشان حرکت کنند. واقعا هم می توانند، اما با هم  درگیر نشویم، در مشکلات وارد نشویم. یعنی این جوری هم نیروها هدر می روند و هم پول ها مصرف بیهوده می شود و … ما در درگیری ها به جز ضرر چیز دیگری نداشتیم. فقط من میخواهم شما را حذف کنم و از بین ببرم و شما هم بیایید و من رو از بین ببرید،  این کار نتیجه ای ندارد. بله ما باید با همدیگر دست به دست بدهیم و باهم باشیم و همدیگر را حفظ کنیم. البته ما با هم اختلاف نظر داریم. این را هم به شما بگویم وقتی داشته باشیم همدیگر را و به یکدیگر احترام قائل باشیم به نتیجه میرسیم. ما روز به روز میتوانیم بیشتر به نتیجه برسیم، به تکامل برسیم، مشورت کنیم.

خیلی از مشکلات ما در جامعه این است که فرهنگ مشورتی ما فرهنگ غلطی است. مشورت معنایش این نیست که ما به رای شما عمل کنیم. مثلا می گویند با فلانی مشورت گرفتی یا نه؟ مشورت دادی یا نه؟ می گوید: آقا! رها کن. بنده مشورت کردم با آقا ، عمل نکرد. خب ایشان ملزم نیست که عمل کند. اما چه بسا خیلی وقت ها با همین مشورت ها این به نتیجه برسد. یک قصه نقل می کنم؛ خدا رحمت کند امام (ره) را که یکی از رفقا نقل کرد برای ما، می گفت: من {یکی از شاگردهای امام (ره)} یک روزی در نجف بودم که امام (ره) به من گفتند که نظرت در مورد فلان مسئله چیست؟ من خیلی منقلب شدم و توقع نداشتم استادم و مرجعم با من مشورت کند، منی که یک جوان بیست و سه چهار ساله هستم، قبل از رهبری ایشان. مستاصل شدم، ایشان فرمودند : پسرم من احساس کردم که تو الان نگران هستی و جواب نمیتوانی بدهی. من به تو میگویم با این حرکتم دو کار کرده ام (اینها همه درس است برای ما، عبرت است) ایشان فرمودند که من در درجه اول میخواهم به تو تفهیم کنم که تو کسی هستی که مورد مشورت استاد خودت هستی، و در جایگاهی هستی که اگر بروی در جامعه فردا می توانی مورد مشورت مردم قرار بگیری و نظرات خودت را داشته باشی. و دوم اینکه من در مشورت ضرر نمی کنم، اما چه بسا بعضی وقت ها این مشورت ها سبب می شود جرقه ای به ذهن من بیاید و این جرقه سبب شروع یک پروژه عظیم بشود. ما باید در این کارها همدیگر را داشته باشیم. من تاکیدم بر این است که تا می توانیم همدیگر را داشته باشیم. تا میتوانیم همدیگر را حفظ کنیم. شمایی که اینجا هستید باید آینده ی مملکت را بسازید. یعنی هرکسی می تواند فردا برای خودش کسی باشد که بتواند یک قدم مثبت برای کشور بردارد. این یک جنبه ی قضیه. اما جنبه ی دیگر کار این است که ما میخواهیم کار انجام بدهیم. حال بعد از تخصص و تعهد و مدیریت میخواهم مسئله ی دیگری بگویم در راستای تعهدات ما. یک مقدار کار را با بوی خدایی پیش ببریم.  اگر یک مقدار بوی خدایی داشته باشیم، توفیق از آن ما می شود. نقل می کنند از مرحوم آیت الله شوشتری (ره) که بالای منبر گفت« ایها الناس! من میخواهم شما رو دعوت به شرک کنم». همه نگران بودند و توجه مردم رو جذب کرد به خودش. منبری مردم را دعوت کند به شرک!  خیلی عجیب است. بار دوم تکرار کرد و تاکید کرد که :«اگر قبلی ها آمده بودند شما را به توحید دعوت می کردند من آمده ام شما را دعوت به شرک کنم». دیگر صراحت بیشتر از این چیست؟ همه منتظر بودند که ببینید او چه میخواهد بگوید؟ روش جذب این است. بار سوم ایشان فرمودند که« من آمدم شما را دعوت کنم که خدا را درکارهای خودتان شریک  قرار دهید .»مطمئن باشید همین مقدار که بتوانیم با خدا ارتباط داشته باشیم خدا دست ما را خواهد گرفت.

من خیلی خوشحال می شوم که این جوان هایی که آمدند و به زیارت رفتند ما را دعا کنند.

انشاالله بتوانید قدم های مثبتی برای خودتان و کشورتان بردارید.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

گزارش تصویری این دیدار :

IMG_4473_resize IMG_4477_resizeIMG_4481_resize IMG_4479_resize IMG_4480_resizeIMG_4482_resize IMG_4497_resize IMG_4485_resizeIMG_4505_resizeIMG_4508_resizeIMG_4510_resizeIMG_4556_resizeIMG_4549_resizeIMG_4560_resizeIMG_6530_resize

همچنین ببینید

اردوی باغ کتاب | متوسطه‌ی دوم

اردوی یک‌روزه‌ی باغ کتاب، رفع خستگی امتحانات میان‌نوبت دوم و آمادگی برای امتحانات پایانی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.