خانه / مقاله هفته / بهداشت فردی و عمومی

بهداشت فردی و عمومی

موضوع: بهداشتی، پزشکی

برشی از مقاله:

در هر جامعه با توجه به ویژگى های خاص افراد آن ، دارای مسائل بهداشتى حل نشده ای است و به طورکلى، فلسفه بهداشت عمومى یابهداشت اجتماعى مورد نظر دریک جامعه عبارت است از : سلامت جسمى، روحى و اجتماعى هر فرد جامعه که به عنوان مهمترین سرمایه عمومى شمرده مى شود. این سرمایه های فردی سبب مى شوند که قدرت رسیدن فرد را به هدفهای خود (که جدا از هدفهای جمع نیست) افزایش داده و درصورتى که این قدرت های فردی به صورت هماهنگ درآیند ، دسترسى به هدفهای عالى تر جامعه آسانتر خواهد بود.

به طور خلاصه کاربهداشت اجتماعى عبارتست از کوشش های هماهنگ تمام افراد و گروههای تشکیل دهنده جامعه در جهت پیشبرد، نگهداری و بهبود سلامت مردم. علاوه بر اینها ، برای تأمین بهداشت اجتماعى ، هر فرد اجتماع ، مسئول رعایت مقررات و دستورات بهداشتى است.

به طورکلى فعالیتهای بهداشت عمومى در موارد زیر است : آموزش بهداشت عمومى ـ بهداشت مادر و کودک ـ بهداشت محیط ـ پیشگیری بیماریهای واگیر ـ خدمات آزمایشگاهى ـ خدمات پزشکى و پرستاری ـ امور جمعیت و تنظیم خانواده ـ نظارت بر مواد خوراکى، بهداشتى و دارویى ـ خدمات بهداشتى مختلف از قبیل بهداشت حرفهای ، مبارزه با بیماریهای غیر واگیر، بهداشت مدارس ، بهداشت روانى ـ بررسىهای آماری ، تحقیقات و ارزشیابى در امور بهداشتى

Behdasht

همچنین ببینید

فرزندان در دوران کنونی دیر بزرگ می‌شوند!

«به شدت نگران نیروی کار در آینده ایران هستم»؛ این گفته دکتر سعید میرواحدی (استادیار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.